środa, 13 stycznia 2016

Kolorowanki i malowanki - najprostsza zabawa a ile korzyści :)

Kolorowanki - towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa, pamiętamy je z domu, przedszkola, szkoły. Ta forma zabawy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i nigdy się nie nudzi. A czy ktoś z Was zastanawiał się nad długofalowymi korzyściami płynącymi właśnie z takiej aktywności? W tym miejscu śpieszę z pomocą :) a gdybym o czymś zapomniała czekam na dodatkowe informacje w komentarzach.

  1. Po pierwsze - to ważne "narzędzie", które rozwija umiejętności potrzebne  przedszkolakom, zaczynającym naukę w szkole, a chodzi tu o nic innego jak sprawność manualną (sprawność ruchową rąk dotyczącą czynności graficznych np. pisania - ruchy palców, nadgarstka, dłoni). Warto zwrócić uwagę na odpowiedni chwyt kredki przez dziecko i jej nacisk na kartkę papieru, wpłynie to pozytywnie na charakter pisma dziecka w przyszłości.
  2. Obok sprawności manualnej, kolorowanki wpływają na rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka, zwłaszcza kiedy chodzi o wypełnienie kolorem określonej powierzchni - skupienie się na czynności rozwija także umiejętności poznawcze jak koncentracja uwagi (zwłaszcza na szczegółach) - a tego brakuje dzieciom spędzającym czas wyłącznie przed komputerem lub telewizorem.
  3. Malowanie uczy cierpliwości, a dodatkowo daje poczucie odprężenia i komfortu (obniża także napięcie emocjonalne). Dzieci po skończonej pracy doświadczają uczucia spełnienia, dlatego nie ingerujmy w "tworzenie dzieła".
  4. Dzieci poznają różnorodność linii, kolorów i ich odcieni, kształtów, wzorów. Odkrywają perspektywę.
  5. Rozwija się krytyczne myślenie - dzieci komentują swoją pracę, dokonują poprawek, powielają elementy, które im się spodobały.
  6. Malowanie rozwija ich wyobraźnię i daje możliwość wyrażenia siebie. Kolorowanki z ulubionymi bajkowymi postaciami sprawiają, że dziecko na dość długi czas skupia się na jednej czynności i jest nią pochłonięte bez reszty. Oprócz wcześniej wspomnianego "nie ingerowania w dzieło" warto pamiętać, by nie krytykować dziecka za "wykraczanie poza linię". To jego praca, dla niego bardzo ważna. Krytyka obniża poczucie własnej wartości i może zniechęcić do podejmowania dalszych działań. Chwalmy dziecko za jego wytwory, kolorujmy razem z nim - ja osobiście uwielbiam te MEGA KOLOROWANKI, które pozwalają na wspólne spędzanie czasu - dziecko "podglądając" nasze wytwory spróbuje naśladować sposób w jaki my kolorujemy (najczęściej bez wyjeżdżania poza linię :) ). Zwróćmy także uwagę na treści rysunków naszych pociech - jeśli przeważają czarne kolory, ostre linie, chaos - zastanówmy się co może to oznaczać - jedne dzieci potrafią wyrazić siebie słowami, inne robią to poprzez rysunek właśnie. 
  7. Na koniec najważniejsze - to wspaniała forma aktywności rodzinnej, czasu we dwoje - troje i więcej, który wpływa na wzajemne relacje i pogłębia więzi - a na tym przecież, NAM RODZICOM zależy najbardziej .
Miłego kolorowania :)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz